Za Ameriku ne važi pravilo da si nevin dok se ne dokaže da si kriv
CAIR je jedna od najvecih, ako ne i najveca muslimanska nacionalna organizacija koja se bavi zaštitom prava muslimana, a istovremeno nastupa i na politickom polju, postepeno stavljajuci sebe u poziciju muslimanskih politickih predstavnika u SAD-u. Oni su, takoder, organizacija koja se bavi sakupljanjem podataka o kršenju prava muslimana u Americi
Malo je poznata informacija da je u napadima na Ameriku poginulo 700 muslimana, što u zgradama, što u avionima. Nakon toga, u Americi je zabilježeno šest ubistava, za koje se pretpostavlja da su povezani sa mržnjom Amerikanaca prema muslimanima. Dvojica od tih uopce nisu muslimani vec indijski Siki, a ubijeni su zato što nose velike brade i turbane… Svi su ubijeni pucnjevima iz automobila.
Napadni kako znaš
Zabilježeno je, takoder, više od 600 raznoraznih napada. U Vermontu je jedan Amerikanac uvezao kamion kroz vrata džamije, u Seatlu i Texasu je pucano na džamije, u nekoliko njih je podmetnut požar, našem starom poznaniku, s kojim je Saff objavio razgovor, Ibrahimu Dremaliju na Floridi, sa puškom na grudima su prijetili ispred kuce u kojoj živi, bezbroj ostavljenih prijetecih poruka u pismima i telefonom, putem elektronske i pošte, preko grafita. Sve islamske škole su sedmicu nakon napada bile zatvorene radi velike nesigurnosti. U vecini džamija nije se klanjao džuma-namaz. U onima u kojima jest, broj džematlija je bio znatno manji. Zabrinutost i strah su bili svuda ocigledni.
Amerika, zemlja iz Treceg svijeta
Stvari se polahko pocinju vracati u normalu, iako je zabrinutost i dalje prisutna. Svi se pribojavaju situacije koja može uslijediti ako se SAD odluce napasti Afganistan. Sve do pitanja hocemo li još za našeg života imati prilike vidjeti izbjeglice iz Amerike?
O svemu ovome, razgovaramo sa Ibrahimom Royerom, potparolom CAIR-a.
SAFF: Nakon tragicnih dogadaja od 11. septembra, dogodio se veliki broj napada na muslimane Amerike. Sa kakvim informacijama Vi raspolažete?
ROYER: Prema dosad prijavljenim slucajevima, broj napada je prešao 600, od kojih su cetiri ubistva. Broj napada nije potpun jer svi napadi nisu nama prijavljeni. U slucajevima ubistva, nažalost, zasad pocinioci još uvjek nisu otkriveni i uhapšeni, ali ni neki drugi koji su sudjelovali u raznim drugim vandalskim napadima kao što su paljevine džamija i prodavnica ciji su vlasnici muslimani.
SAFF: Imate li podatke o broju uhapšenih muslimana povodom napada u New Yorku i Washingtonu?
ROYER: Podatak koji je objavio državni tužilac govori da je uhapšeno 370 ljudi i, kako kažu, uhapsit ce ih i ispitivati još toliko. Oni se drže u zatvorima pod raznoraznim optužbama, pocevši od imigracionih prekršaja, preko saobracajnih prekršaja i raznih drugih obrazloženja… Nama se javila žena koja je primila islam prije godinu i koja živi sama sa troje djece, i obavijestila nas da je FBI obavio sa njom informativni razgovor. Javila nam se, takoder, druga sestra, koja je završila Harvarde university i rekla da su i sa njom obavljali razgovor. Ja sam, takoder, bio privoden na razgovor, kao i drugi naši aktivisti. Dakle, istina je da je broj veci od onog koji su oni objavili, ali ne znamo tacno koliki je. Zaista, ako ova država ne želi da se stekne pogrešan dojam o njoj, mora uciniti sve što je u njenoj moci da se takvim dogadanjima stane ukraj i da se stvari dovedu pod kontolu postojecih mehanizama. U protivnom, Amerika ce postati poput nekih zemalja iz Treceg svijeta. Nažalost, sva politicka moc koju su muslimani Amerike akumulirali tokom poslednjih decenija, odjednom je isparila. Stvari stoje tako da su muslimani generalno dovedeni u situaciju da nemaju nikakvu politicku ravnotežu. Situacija se vratila na stanje prije 20 godina. Jednostavno, ovdje se polazi od pretpostavke da su muslimani za ovo krivi i na tome se gradi slucaj. Dakle, ne važi da su svi nevini dok se ne dokaže da su krivi.