Saff otvara dosje ljudi kojima je ova vlast - u sprezi sa strancima, policijom, novinarima i pravnicima - na najbrutalniji nacin oduzela gotovo sva ljudska prava i protjerala ih daleko od Bosne. Pogadate, svi su Arapi, svi su bili pripadnici odreda “El- Mudžahid” i svima je oduzeto bh. državljanstvo. Za sve njih su rekli da ih ’’neko’’ traži radi nekakvih djela, a umjesto da ih ova država zaštiti kao ravnopravne gradane - ona im, jednostavno, okrece leda. Tako, ponovo, mnoga djeca u ovom postratnom periodu ostaju bez svojih najdražih.
Da vas podsjetimo, on je uhapšen prošloga mjeseca radi “osnovane sumnje da je (neutvrdenog dana, na neutvrden nacin) ovoj državi utajio, odnosno prikrio svoj pravi identitet”, koji bi, prema onome što mu ’’država’’ stavlja na teret, trebao biti olicen u Egipcaninu, izvjesnom Armanu Ahmedu el-Hussiniju. Zato mu je opcinska sutkinja Dika Omerovic propisala pritvor u trajanju od mjesec dana, u za to vrijeme je - što je potpuno paradoksalno - odbrana trebala dokazati da Imad nema ništa sa spomenutom osobom. Naravno (to smo vec spomenuli), opcinski tužitelj je trebao dokazati suprotno, a ovako je ispalo da - po ko zna koji put u našoj pravdi - osumnjiceni treba dokazivati svoju nevinost.
Ali, nije to jedini gaf kompletnog slucaja u kome su, združenim snagama, nastupali pravnici, novinari, specijalci, pa cak i celnici MUP-a. Dovoljno je spomenuti cinjenicu da je ’’novinar’’ “SB” bez ikakvih dokaza, osim vjerovatno MUP-ovih, poprilicno slobodno vodio dosje u svome tekstu na ime El-Hussinija Armana Ahmeda, a ne na ime Eslama Durme.
El-Hussini iz Milana
’’Ne znam šta da kažem. Zatecen sam. Sve je to veoma cudno. Danas, u svijetu raznolikih telekomunikaciskih mogucnosti, nekome se poturaju tuda imena. Vjerovatno, postoji debela pozadina svega toga. Pretpostavljam da se egipatska vlada preko mojega imena samo želi dokopati tog covjeka. Ja vam obecavam da cu uciniti sve kako bih tom covjeku olakšao. Evo, poslat cu vam svoje dokumente’’, rekao nam je El-Hussini.
Proces se, ipak, nastavlja
Slucaj drugi: U aprilu ove godine pripadnici Federalnog MUP-a uhapsili su Saida Atmanija, alias Abu-Hišama, a na osnovu Interpolove potjernice, kojom se tereti za djelo terorizma. Odmah nakon hapšenja, 27. juna 2001. godine, ministar FMUP-a Muhammed Bešic oduzima državljanstvo Bosne i Hercegovine Saidu Atmaniju.
Telefonski terorizam
Odgovor na ova pitanja vjerovatno ne zna ni ministar FMUP-a Bešic, i nije se ni trudio da ih sazna. Ipak, to ga nije sprijecilo da, bez obzira je li uhapšeni kriv ili nije, Atmaniju oduzme državljanstvo.
Treba podsjetiti da MUP, prema zakonu BiH, nije nadležan za ovu problematiku, vec Ministarstvo za civilna pitanja. To ministarstvo je u nekoliko navrata izdalo sopcenje da osuduje nelegalne poteze FMUP-a te da oštecene - u ovom slucaju Atmanija, Schoula i druge - idalje smatraju bh. državljanima.
Ali, ne predaje se ministar tako lahko. Gotovo istoga dana, ministar Bešic donosi novo rješenje o oduzimanju bh. državljanstva Saidu Atmaniju, ali ovaj put uz sasvim drugo obrazloženje. Naime, u obrazloženju novog rješenja o oduzimanju državljanstva Saidu Atmaniju, stoje navodi da je Said, nekada davno, u Norveškoj, osuden na pet godina zatvora zbog napada na policajca te da je državljanin Maroka. Naravno, Bešic ne navodi da je Atmani uredno, bez problema, odležao tih dosudenih pet godina. A i što bi? Kao da ce neko u to povjerovati?! Taman posla.
I, dok Vrhovni sud “raspravlja” o novoj tužbi Atmanija protiv odluke ministra Bešica, ministar, revnosno i u po bijela dana, na Sarajevskom aerodromu Atmanija isporucuje Francuzima, “pravim” (anti)teroristima. Vec na ulazu u avion, francuski inspektori su pokazali Atmaniju šta ga ceka u Francuskoj. Naime, jedan od inspektora, Francuz, pesnicom je udario Atmanija u glavu, nakon cega su ga drugi ugurali u avion. Za to vrijeme su Bešicevi specijalni policajci, koji su dovezli Atmanija na aerodrom, sve nijemo posmatrali.
I, dok je Said Atmani istjeran iz ove zemlje, njegova porodica, žena i djeca, ostavljeni su bez ikakve zaštite. Osnovno je ljudsko pravo da porodica ima pravo živjeti u istoj zemlji. Ali koga je to još u ovoj državi briga za time? Bešica, sigurno, nije. Njemu je važno da je njegova porodica dobro…