Kad sam vec u Izraelu, nisam propustio priliku da obidem sveti hram Al-Aksu i Kubetu-s-sahru
Bivši košarkaš sarajevske "Bosne" postao je, još prije godinu, na iznenadenje mnogih, clan izraelskog "Makabija". Iskoristili smo priliku da ga pitamo o tome te o njegovom boravku i prilikama u Izraelu, kao i planovima za buducnost
Abdulkerim: Osjecam se veoma slobodno, u pravom smislu te rijeci. Mogu slobodno šetati, ljudima nazivati selam, klanjati u džamiji. Dolje, gdje igram, to nije tako lahko. U gradu u kome sam trenutno, nema džamija tako da se mora ici u Jerusalem ili u Tel-Aviv. Nemam mnogo kontakata sa muslimanima, nema javnog praktikovanja islama. Kad sam na pripremama i putovanjima, klanjam u apartmanu, da me neko ne vidi... Jednostavno, prvo što me oduševilo po povratku kuci jesu sloboda i mir. Ovdje sve mogu obavljati sa merakom.
Saff: Našim citaocima bit je veoma zanimljivo odakle Abdulkerim u Izraelu? Je li to tako moralo biti i kako je došlo baš do takvog transfera?
Saff: Kako su te primili suigraci?
Musliman sam sasvim privatno
Abdulkerim: Kao što sam i rekao, uslovi za to su nemoguci. Ništa nisam smio, a ni mogao obavljati javno. Sve svoje obaveze ispunjavao sam iskljucivo u kuci. Jedino kad se ode u negdje gdje su muslimani u vecini, onda sam slobodno išao u džamiju. To bi bili dodatni problemi za mene i za moju suprugu... Ali, uspio sam obici sveti hram Al-Aksa i Kubetu-s-sahra. Ne bih sebi dozvolio da ih ne obidem.
Abdulkerim: Zaista, da budemo objektivni, Jevreji su i u oružju i novcu mnogo, mnogo ispred Palestinaca i vjerovatno ce proci još dosta vremena da situacija bude drukcija. Do tada, ne znam, možda bi se trebali više školovati, jacati. Ovako, ne znam, sa kamenjem se ništa ne može postici... Ne postoji jedinstvo muslimanskih zemalja o pitanju Palestinaca i zato je situacija još teža. Treba, možda za pocetak, poceti praviti neke fabrike, ekonomski jacati, graditi škole, a onda, Bože moj, zna se šta treba raditi... Meni je to kao muslimanu izuzetno teško gledati, a svjestan si da ne možeš ništa uciniti. Još kad vidiš da je najviše djece, koja možda i ne znaju zašto bacaju kamenice... Ne znam. Teško je, veoma teško. Kad smo se mi borili u Bosni, mislim da nam je situacija bila ipak lakša. Nešto se od oružja i imalo, ali oni dolje, kako sam i sam vidio, nemaju ništa.
Saff: U mnogim izraelskim gradovima žive i muslimani. Jesi li primijetio kakav je odnos onih, da kažem obicnih ljudi spram njih? Kakav je, recimo, odnos tvojih suigraca?
Saff: Namjeravaš li mjenjati sredinu?
Saff: A šta je sa povratkom u Bosnu?
Omladina se treba držati Pravoga puta
Abdulkerim: Situacija se i kod nas mijenja. Mislim da ce se tek sad malo i ocistiti krugovi. Vidjet ce se ko je u potpunosti okrenut onim najvišim stvarima i ko je iskren u tome. Zato mi je i drago. Omladina se treba držati Pravoga puta i ne popuštati. U citavom svijetu vlast je u pogrešnim rukama, tako da nam treba dosta snage i vjere. Zato, samo naprijed i nastavite ono što ste zapoceli!