“Smatramo da se namaz može obaviti za svakim sljedbenikom kible, dobrim i lošim.” jer sustezanje od namaza za njima vodi u novotariju po kojoj se pocinioci velikih grijeha smataraju nevjernicima, što, svakako, nije ispravno. Zato je neko rekao: “Ko ostavi džumu i namaz u džematu za imamom grješnikom taj je novotar (mubtedi’), prema vecini uleme. Ispravno je da za njime klanja i poslije toga ne obnavlja svoj namaz, jer su ashabi klanjali za imamima grešnicima, džumu i ostale namaze, a nisu ih obnavljali.
“Nikoga”, odredenog po njegovom imenu, “ne smještamo u Džennet niti u Džehennem.” Tj. necemo reci da je taj i taj u Džennetu ili Džehennemu, jer to predstavlja gajb (nepoznato) a gajb se može spoznati samo objavom, a objave, nakon Poslanika, s.a.v.s, nema. Zatim, u obzir se uzima krajnje stanje covjeka s kojim ce završiti na ovom svijetu.
“Nikoga ne proglašavamo nevjernikom, mušrikom i munafikom, ako se od njega tako nešto otvoreno ne pojavi” ili nešto što na to jasno upucuje.
“Niko se od sljedbenika Muhammeda, s.a.v.s, ne može kazniti smrcu osim ako to po pravdi zaslužuje” tj. ako to islam nalaže, kao što je kisas (krvna osveta), odmetništvo od vjere, i razbojništvo koje zaslužuje smrtnu kaznu po šerijatu.
Zatim, autor navodi njihove izreke u vezi sa pokornosti vladaru, pa kaže: “Smatramo da se ne treba buniti protiv naših halifa i upravljaca”, osim onih koji se silom nametnu a nisu dobili prisegu odgovarajucih clanova zajednice (ehlu-lhalli ve-l-akdi) “Cak i ako pogriješe.” Jer Poslanik, s.a.v.s, kaže: “Ako neko od vas vidi nešto loše kod svoga emira, neka se strpi, jer ko se odvoji od džemata i u tom stanju umre, umro je džahilijetskom smrcu.” U drugom rivajetu stoji: “...skinuo je ogrlicu islama sa svoga vrata.”
“Ne molimo se allahu protiv njih”, zato što smatramo da u dovi protiv njih nema nikakve koristi. Prenosi se da su neki ljudi otišli do Malik b. Enesa i požalili mu se na Jusufa b. Hadždžadža , a zatim mu rekli: “Zar neceš zamoliti Allaha, dž.š, da nam pomogne protiv njega?” On im tada rece: “Strpite se! Tako mi Allaha, onaj koji ce doci poslije njega još je gori. To sam cuo od vašeg Poslanika” To je uistinu tako i bilo, jer je Hadždžadž, iako je bio nepravedan i fesad cinio, predvodio muslimane na hadždžu, u obavlajnju ibadeta slijedio ashabe, sam vazio za vrijeme džume i imamio klanjacima. Zatim se, nakon njega, raširilo neznanje medu vladarima i namjesnicima, te su poceli oponašati nemuslimane u nošnji i nositi svilu, zlato i slicno, zatim odavati raznim zabavama koje su bile poznate kod vladara silnika, ostavljati hutbe za vrijeme džume namaza i obracanje na Arefatu.
“Molimo se Allahu za njih, njihovo popravljanje i upucivanje, te za njihovo zdravlje.” Ta dova ima višestruk znacaj i ako bude uslišana, onda ce se taj hajr proširiti sa vladara i na njegove podanike, on ce ih zavoljeti i nece moci dozvoliti nepravdu nad njima.
Ukoliko se vladari i namjesnici poprave u vjeri, to ce prouzrokovati povratak vjeri od strane ostalih muslimana, jer ce to oni od njih tražiti i tako zaraditi veliku nagradu kod Allaha, dž.š, i lijepu spomen kod ljudi. A ukoliko njihovo zdravlje bude dobro, to ce im pomoci da lakše obave emanet kojim ih je Allah, dž.š, zadužio povjeravanjem uprave nad drugima. Poslanik, s.a.v.s, kaže: “Vladar je cuvar naroda i on je odgovoran za njih.”
“Cuvamo se skretanja, razilaženja i podvajanja.” Jer je Allah, dž.š, je rekao: “Onoga ko se suprotstavi Poslaniku, a poznat mu je pravi put, i koji pode putem koji nije put vjernika, pusticemo da cini šta hoce, i bacicemo ga u Džehennem, - a užasno je on boravište!” (En-Nisa’, 115) A Poslanik, s.a.v.s, je rekao: “Ko odstupi od džema’ata makar pedalj, on je skinuo ogrlicu islama sa svoga vrata.” “Allahova je pomoc sa džema’atom, a ko se odvoji on ce odvojen biti i u vatri.” To zbog toga što je pravac pripadnika sunneta i džema’ata jedan od Allahovih, dž.š, dokaza koji upucuju na sigurno znanje. Poslanik, s.a.v.s, kaže: “Moj ummet se nikada nece složiti u zabludi.” Zato je odstupanje od sunneta i džema’ata novotarija i zabluda.
“Ne volimo nasilnike i izdajnike.” To su oni koji vole razlaz i neposlušnost i nepravedni vladari. Allah, dž.š, ne voli izdajnike, niti one koji nered cine i one koji se ohole. Mi ih, isto tako, ne volimo i mrzimo, kako bismo udovoljili Allahu, dž.š. Ljubav i mržnja prema njima zavisi od njihovih pozitivnih i negativnih osobina. Tako se u jednom covjeku može nalaziti uzrok ljubavi i mržnje, prijateljstva i neprijateljstva, te se on može voljeti iz jednog razloga, a mrziti iz drugog, a prevladava ono što je jace. Isto tako, Allah, dž.š, nešto kod svog roba voli a drugo ne voli. Poslanik, s.a.v.s, prenoseci od svoga Gospodara, kaže: “Ni u cemu se ne dvoumim kao u pogledu uzimanja duše Mome robu vjerniku koji ne voli smrt, a ja ne volim da ga uznemirim, ali to mu se mora dogoditi.”
“Reci: “Allah najbolje zna koliko su ostali; tajne nebesa i Zemlje jedino On zna.” (El-Kehf, 26) “Reci; “Gospodaru mome je dobro poznat njihov broj, samo malo njih to zna.” (El-Kehf, 22) To zbog toga što rješavanje svih problema nije moguce, zato je neophodne znanje o tome prepustiti Allahu i cvrsto vjerovati u istinitost svega onoga što se prenosi od Allaha i Poslanika. Svi znamo da je ljudski razum nemocan da spozna sve ljudske tajne i mudrosti, a kako je tek sa Allahovim, dž.š, tajnama i mudrostima?