POSJETITE KURAN.BA
 
 

danak zahuktalom privrednom razvoju

Zuhdija Adilovic | Novi Horizonti br/str. 4

VIŠAK AZOTA GUŠI ZEMLJU

U izvještaju Programa Ujedinjenih nacija za očuvanje prirode, objavljenom 21. septembra 1999.g. tvrdi se da je nemoguće zaustaviti porast temperature na Zemlji. U izvještaju se upozorava da vrijeme za sprečavanja prirodnih katastrofa ogromnih razmjera, veoma brzo ističe.
Izvještaj je objavljen pod naslovom (“Predviđanja o stanju prirode 2000 godine”) i ocrtava jasnu sliku bezbjednosne situacije na Zemlji koja se priprema za ulazak u novi milenijum. Spomenuti izvještaj iznosi i podatke o povećanju nitrogena (azota) u podzemnim vodama, problem koji svijet još nije počeo ozbiljno rješavati. U izvješataju, između ostalog, stoji: ”Sve prednosti koje su evidentne poboljšanjem organizacije i tehnologije nisu u stanju da prate negativne posljedice ekonomskog napretka i povećanja broja stanovnika.”

Proces narušavanja prirodne okoline se ubrzano teče zbog zloupotrebe prestiža bogatih zemalja nad siromašnima, tako da 20 posto stanovnika Zemlje nema čistu vodu za piće, a 50 posto živi bez uređene mreže za odvod otpadnih voda.

Sljedeći veliki problem jeste nemilosrdno uništavanje šumskog bogatstva. Spomenuti izvještaj tvrdi da je 80 posto šumskog blaga na Zemlji izloženo opasnosti nestanka, što uzrokuje velike klimatske promjene koje utiču na vremenske nepogode, kao što su uragani u srednjoj Americi koji sve do nedavno nisu bili česta pojava na tom prostoru. Učestale pojave jakih oluja i velikih požara prouzrokovale su smrt tri miliona ljudi u posljednja tri desetljeća.

Takođe, ratovi i pojava velikih talasa izbjeglica utiču na dodatno oštećenje prirodne sredine na mnogim dijelovima Zemlje.
Uz navedeno, mnoge činjenice ukazuju na to da čovjek neodgovornim ponašanjem uzrokuje poremećaj u procentu prisustva azota. Velike količine azota unose se u zemlju putem raznih otpada koji se odlažu u zemlju, ili putem vode koja sa sobom u unutrašnjost zemlje nosi sve što se upotrebljava u poljoprivredi i industriji. Postoji opravdana bojazan da će sve to, dovesti do konačne neupotrebljivosti podzemnih voda, za koje se smatralo da su nepresušni izvori vode za piće.

U spomenutom izvještaju, ističe se da je nemoguće ispraviti veći dio tih nepravilnosti i otkloniti njihove negativne posljedice, ali i da još postoje velike šanse da se ne dozvole daljna razaranja.

Na kraju izvještaja navodi se da je dugoročno rješenje tog problema u smanjenju potrošnje prirodnih resursa u industrijski razvijenim zemljama do 90 posto. Možda se to čini dalekim i gotovo nemogućim, ali ukoliko se u tome ne uspije generacije koje dolaze poslije nas biće izložene velikim patnjama u životu na Zemlji.

(Preuzeto iz arapskog časopisa “Es-Sunne” broj 81.)



Sa arapskog preveo: Dr. Zuhdija Adilović