POSJETITE KURAN.BA
 
 

zivi akumulatori

Muamer Duvnjak | Saff br/str. 39

Svaka stvar u svemiru i na Zemlji, bilo živa ili neživa, govori nam i ukazuje na Allaha, s.v.t., koji nema sudruga. Allah, dž.š., u dijelu ajeta veli: ’...i ljudi i životinja i stoke ima isto tako razlicitih vrsta." Stoga vam predstavljamo jedan od Allahovih ajeta - ribe koje proizvode elektricnu struju.





Ove ribe imaju jedinstven nacin za lov i odbranu. One su sposobne da proizvedu pravu pravcatu elektricnu energiju. Ima ih preko dvadeset vrsta a najpoznatije su: el. jegulja, el. som koji živi u velikim africkim rijekama Nilu i Kongu, zatim torpedo (drhtulja) itd. Neke od njih proizvode slabiju a neke jacu struju. El. jegulja proizvodi daleko najjacu struju. Živi u Južnoj Americi po mnogim rijekama sjeveroistocne Brazilije, Gvajane i Venecuele. Može da dostigne dužinu do 2 metra i težinu od 15-20 kilograma. Elektricnu energiju proizvodi u el. organima koji se protežu skoro citavim tijelom. Ona kao i obicna jegulja preko dana se zavlaci u rupu ili mulj potoka ili rijeke, a ako osjeti plijen da se u potjeru za njim. Kada mu se dovoljno približi, naglo ispusti svoju struju usljed cega se plijen umrtvi kao i ostale ribe i životinje koje se nadu u blizini. Od elektricnog udara (700 V) ove jegulje manje životinje odmah uginu a vece se onesvijeste, dok veca jegulja svojom strujom može teže da povrijedi cak i covjeka.

Ispitivanjem organa ove jegulje utvrdeno je da se elektricna energija javlja prilikom rada mišica. Takva struja nastaje i u covjecijem tijelu prilikom rada njegovih mišica samo je puno slabija i ne možemo je osjetiti. Neki autori navode da munjevita jegulja promišljeno dijeli udarce, kao da zna tjelesno ustrojstvo drugih životinja.


Riba torpedo može takoder proizvesti dosta jaku el. energiju, ali je nešto slabija od struje el. jegulje. Naši nazivi za ovu ribu su: drhtulja, trnjaca i tresavica i oni potpuno odgovaraju njenim osobinama, jer ako je dotaknemo osjeticemo isto ono što i kod dodira el. energije. Tijelo joj je okruglo i potpuno glatko bez ljuski. Da nema repa licila bi okrugloj ploci jer joj prednji dio glave ne proviruje iz trupa. Drhtulja zapravo posjeduje dva el. organa koji su smješteni izmedu glave i škrga. Ti organi nisu ništa drugo do posebna vrsta mišicnog tkiva. Kod ovih riba izvjesni mišici nemaju uobicajenu ulogu, tj. da se grce i ispružaju radi pokretanja tijela, vec su zaduženi da proizvode znatne kolicine elektriciteta. Elektricni uredaju su spojeni živcanim sustavom tako da riba može puštati struju u jacini kako joj to najbolje odgovara. Kod "osrednje" drhtulje izmjereno je 70 - 80 volti kod jednog udarca. Covjek ce jace primiti udarac drhtulje ako je uhvati sa obje ruke, i to tako da sa jednom rukom dotakne gornji dio koji je pozitivno naelektrisan, a sa drugom rukom donji dio ribe koji je negativno naelektrisan. Nakon što drhtulja zada stanovit broj udaraca, baterije (organi) joj se prilicno isprazne i oslabe a isto tako oslabi i snaga tijela, pa zato joj valja neko vrijeme mirovati dok se baterije napune. Ova riba koti žive mlade i to 8 - 10 komada. U prvim danima mladi više lice na morskog psa, a daljnim razvojem dobivaju oblik svojih roditelja. Interesantno je spomenuti da su ove ribe za razliku od vecine drugih životinjskih vrsta i covjeka otporne na elektricnu struju i da im ona ne škodi ako prode kroz njihovo tijelo. Takoder, ovim ribama ne škodi ni spoljni elektricitet, npr., elektricitet iz elektricne mreže dok covjek i druge životinje od toga stradaju. Uistinu je i ovo jedan od Allahovih dokaza na Zemlji, zato Gospodaru naš, smiluj nam se i ucini da ne budemo “slijepi” pored ovih i drugih dokaza.